PIETAS BENEDICTINA

 

Knihy vydávané v břevnovském klášteře


Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty zachovává starobylou tradici a zabývá se skromnou publikační činností. Předpokládá se, že ve středověku tu bylo scriptorium (písárna), v němž se »publikovaly« — tedy opisovaly a zdobily — knihy nutné pro bohoslužebný provoz, sbírky kázání či historické záznamy. Dnešní publikační činnost břevnovského kláštera chce uspokojit ty čtenáře, kteří mají — ať už osobní, nebo odborný — zájem o vznik a dějiny mnišství, o spiritualitu a literární památky raného křesťanství, o benediktinské světce a působení českých benediktinských klášterů. Pro ně vznikla v roce 1999 edice Pietas benedictina. V roce 2019 čítá dvaadvacet vydaných »sešitů«. Na těchto stránkách najdete informace o všech knihách a ty, které máme ještě na skladě, si tu můžete objednat.


Historii prvních deseti let edice popisuje článek Ondřeje Koupila „Pietas benedictina: deset let zpřístupňování pramenů mnišství v břevnovském klášteře, a co tomu předcházelo“ (časopis Knižnica, 2009, roč. 10, č. 6, s. 41–45, přečtěte si ho ve formátu PDF).


Pořad Knihovnička věnovala na rádiu Proglas břevnovským knihám paní redaktorka Jana Beránková. Její pořad si můžete poslechnout v archivu rádia Proglas.


Edici Pietas benedictina je věnován také část rozhovoru Petra Šrámka s Ondřejem Koupilem v pořadu Vizitka na stanici ČRo Vltava (21. listopadu 2017).


V časopise Církevní dějiny (17/2015) byla uveřejněna redakční anketa s názvem »Nejzajímavější česká kniha v oboru církevních dějiny po roce 1989. Příznivce edice Pietas benedictina může těšit, že v ní vynikla i dvojsvazková kniha Václava Ventury Spiritualita křesťanského mnišství 1–3. Slova Jiřího Hanuše a Martina Wernische o tomto kompletu z let 2006–2010 najdete tady.Poslední aktualizace webu: 190517.
Kde knihy nakupovat


  1. BŘEVNOVSKÝ KLÁŠTER KNIHY NEZASÍLÁ — využijte služeb e-shopů.

  2. V záhlaví stránky nebo tady POKLEPEJTE na položku »knihy dostupné u knihkupců«, najděte tu pravou knihu a potom si vyberte jeden z odkazů na e-shopy, které ji nabízejí.


  1. BulletKnihy lze zakoupit také osobně v infocentru v klášterní sýpce v břevnovském klášteře — zveme k návštěvě břevnovského kláštera s možností občerstvení duchovního i fyzického.

  2. BulletO tom, jak se knihy prodávají v e-shopech a kam se zasílají, informují tyto obchody a břevnovský klášter to nemůže přímo ovlivňovat.

  3. BulletChcete-li napsat redakci edice Pietas benedictina, využijte adresu pietas.benedictina@seznam.cz.  4. Preferované obchody mimo břevnovský klášter:

  5. — knihkupectví Oliva (zásilky jen do České republiky): www.oliva.op.cz

  6. — e-shop karmelitánského nakladatelství www.ikarmel.cz

  7. — Objednáváte-li ze SLOVENSKA, doporučujeme e-obchody Zachej , Rosa a www.artforum.sk. V případě, že kniha není v těchto e-shopech na skladě, žádejte, aby byla dodána.

  8. — ŽÁDEJTE naše knihy u svého oblíbeného knihkupce.
typo, photography © knyžnyk apudportam, 2011–2019


home: www.brevnov.cz