PIETAS BENEDICTINA

 

Knihy vydávané v břevnovském klášteře


Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty zachovává starobylou tradici a zabývá se skromnou publikační činností. Předpokládá se, že ve středověku tu bylo scriptorium (písárna), v němž se »publikovaly« — tedy opisovaly a zdobily — knihy nutné pro bohoslužebný provoz, sbírky kázání či historické záznamy. Dnešní publikační činnost břevnovského kláštera chce uspokojit ty čtenáře, kteří mají — ať už osobní, nebo odborný — zájem o vznik a dějiny mnišství, o spiritualitu a literární památky raného křesťanství, o benediktinské světce a působení českých benediktinských klášterů. Pro ně vznikla v roce 1999 edice Pietas benedictina. V roce 2018 čítá dvaadvacet vydaných »sešitů«. Na těchto stránkách najdete informace o všech knihách a ty, které máme ještě na skladě, si tu můžete objednat.


Historii prvních deseti let edice popisuje článek Ondřeje Koupila „Pietas benedictina: deset let zpřístupňování pramenů mnišství v břevnovském klášteře, a co tomu předcházelo“ (časopis Knižnica, 2009, roč. 10, č. 6, s. 41–45, přečtěte si ho ve formátu PDF).


Pořad Knihovnička věnovala na rádiu Proglas břevnovským knihám paní redaktorka Jana Beránková. Její pořad si můžete poslechnout v archivu rádia Proglas.


Edici Pietas benedictina je věnován také část rozhovoru Petra Šrámka s Ondřejem Koupilem v pořadu Vizitka na stanici ČRo Vltava (21. listopadu 2017).


V časopise Církevní dějiny (17/2015) byla uveřejněna redakční anketa s názvem »Nejzajímavější česká kniha v oboru církevních dějiny po roce 1989. Příznivce edice Pietas benedictina může těšit, že v ní vynikla i dvojsvazková kniha Václava Ventury Spiritualita křesťanského mnišství 1–3. Slova Jiřího Hanuše a Martina Wernische o tomto kompletu z let 2006–2010 najdete tady.Poslední aktualizace webu: 190114.
Jak knihy objednávat


 1. V záhlaví stránky nebo tady POKLEPEJTE na »knihy na skladě«, najděte tu pravou a potom ji objednejte e-mailem (stačí poklepat na příslušné slovo pod anotací).


 1. BulletKnihy objednané e-mailem si lze nechat rezervovat v infocentru v klášterní sýpce — zveme k návštěvě břevnovského kláštera s možností občerstvení duchovního i fyzického.

 2. BulletKnihy zasíláme poštou jen na území České republiky jako obyčejné zásilky a nepočítáme poštovné a balné.

 3. BulletDo objednávky prosím uveďte doručovací poštovní adresu a své telefonní číslo. Usnadníte tak komunikaci při případném potvrzování údajů.

 4. BulletObjednáváte-li větší množství knih, doporučujeme, abyste v objednávce uvedli, že si přejete poslat zásilku „doporučeně“ nebo „do vlastních rukou“ a připlatili si poštovné a balné — o jeho výši Vás budeme informovat e-mailem nebo telefonicky. Zabrání se tak poškození obalu nebo knih na cestě, za které nemůžeme nést zodpovědnost.

 5. BulletChcete-li objednat pět a více publikací, pište na adresu pietas.benedictina@seznam.cz (vizte informace o aktivní podpoře edice na stránce »zprávy & plány & přátelé«). 6. Další možnosti:

 7. — ZAVOLEJTE na číslo: +420 220 406 111 (fortna břevnovského kláštera)

 8. — NAPIŠTE na adresu: Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty 1/28, 169 00 Praha 69-Břevnov

 9. — NAVŠTIVTE e-obchod www.ikarmel.cz

 10. — Objednáváte-li ze Slovenska, DOPORUČUJEME e-obchody Zachej a www.artforum.sk. V případě, že kniha není v těchto e-shopech na skladě, žádejte, aby byla dodána.

 11. — ŽÁDEJTE naše knihy u svého oblíbeného knihkupce.
typo, photography © knyžnyk apudportam, 2011–2018


home: www.brevnov.cz